Ludy Afryki

Wybierz dowolny afrykański lud i zobacz jego krótką charakterystykę


Afryka na południe od piasków największej pustyni świata - Sahary to istna kolebka rasy ludzkiej. To właśnie tam pojawiły się pierwsze istoty człekokształtne, które po długiej drodze ewolucji przekształciły się w Homo sapiens i dostosowały się do warunków środowiska w jakim przyszło im żyć.


W Afryce wykształciły się cztery odmiany rasowe:
- Murzyni
- Pigmeje
- Nilo-Saharyjczycy
- Buszmeni


Nilo-Saharyjczycy mieszkali w dolinie Nilu, stąd też ich nazwa. Ze względu na położenie byli w stałym kontakcie z ludami z basenu Morza Śródziemnego oraz Bliskiego Wschodu. Prawdopodobnie od tamtych ludów przejęli tajniki uprawy ziemi. Nilo-Saharyjczycy oraz Kuszyci przemierzając bardziej na południe zaczęli specjalizować się w pasterce. Wędrówki doprowadziły ich na zachód w okolice Mali oraz na południe w okolice Południowego Sudanu.


W Afryce Zachodniej ziemia nadawała się idealnie pod uprawę. Ludy tam zamieszkujące prowadząc osiadły tryb życia wykształciły także wiele innych umiejętności, między innymi sztukę wytopu żelaza.


Uprawia ziemi w połączeniu z wytopem żelaza pozwoliły na znaczny rozwój. Rolnicy z grupy Bantu rozpoczęli migrację na wschód oraz południe Afryki.


Afryka - ludy Afryki


Zostań sponsorem
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Jest nas już 1282 | online: 0