Państwa Afryki
państwa Afryki, flaga Tunezji państwa Afryki, mapa Tunezji

TUNEZJA


Tunezja - państwo w północnej Afryce, nad Morzem Śródziemnym, graniczy od południowego wschodu z Libią i od zachodu z Algierią.


Podstawowe informacje

Powierzchnia - 163 610 km2
Ludność - 10 384 000
Gęstość zaludnienia - 63,5 osób/km2
Język urzędowy - arabski
Stolica - Tunis
Jednostka monetarna - dinar tunezyjski


Ustrój polityczny

Republika operająca się na konstytucji z 1959, zmodyfikowanej w 1988. Głową państwa jest preszydent, wybierany w wyborach powszechnych na 5 lta z możliwością ponownego wyboru. Władzę wykonawczą sprawuje rząd z premierem, którego powołuje prezydent. Władza ustawodawcza należy do 1-izbowego Zgromadzenia Narodowego, liczącego 163 członków wybieranych w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję.


Historia

 • III-II w. p.n.e. - Początek panowania rzymskiego
 • V w. n.e. - Podbój Tunezji przez Wandalów
 • VI w. - Zajęcie kraju przez Bizancjum
 • VII w. - Podbój Tunezji przez Arabów
 • 1881 - Protektorat francuski
 • 1920 - Powstanie niepodległościowej partii Dustur
 • 1934 - Powstanie liberalnej partii Neo-Dustur z Habibem Burgibą na czele
 • 1942-43 - Okupacja niemiecko-włoska
 • 1954 - Uzyskanie wewnętrznej autonomii
 • 1956 - Uzyskanie pełnej niepodległości; członek ONZ
 • 1957 - Ogłoszenie republiki, w której władzę objęła partia Neo-Dustur; prezydentem został jej przywódca H. Burgiba
 • 1959 - Przyjęcie konstytucji
 • 1987 - Odsunięcie Burgiby od włądzy; premierem zostaje Zaju al-Abidin Ibn Ali
 • 1989 - Zaju al-Abidin Ibn Ali zostaje prezydentem; przemianowanie partii Neo-Dustur na Zgromadzenie Demokratyczno-Konstytucyjne
 • 1999 - Pierwsze wielopartyjne wybory prezydenckie; reelekcja Zaju al-Abidin Ibn Ali
 • 2004 - Zaju al-Abidin Ibn Ali po raz kolejny wybrany na prezydenta

 • Warunki naturalne

  Pod względem rzeźby terenu Tunezja dzieli się na 3 strefy: północną - górzystą, środkową - stepową z licznymi depresjami, oraz południową - pustynną. Najważniejsze krainy geograficzne to rozdzielone doliną rzeki Wadi Madżarda fragmenty pasm górskich Atlasu Tellskiego i Atlasu Saharyjskiego, nizina Sahel Tunezyjski oraz Step Tunezyjski, urozmaicony pasmami fałdowymi o nieznacznych wysokościach. Kraj charakteryzuje dość zróżnicowany przebieg linii brzegowej. Północne wybrzeże, strome i skaliste, przecinają liczne niewielkie zatoki. Największa spośród nich to głęboko wcinająca się w ląd Zatoka Tuniska. Wschodnie wybrzeże jests płaskie i lagunowe - nawet w znacznej odległości od brzegu dno morskie opada bardzo powoli. Najważniejsze zatoki to usiane licznymi wysepkami Al-Hammamat i Mała Syrta.


  Klimat

  Położenie i ukształtowanie powierzchni sprawiają, że klimat Tunezji jest zróżnicowany - na północy dominuje podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego, a na południu - zwrotnikowy suchy. Zimą pogoda bywa zmienna za sprawą częstych napływów wilgotnych mas powietrza z północy, czemu towarzyszą obfite opady. Latem przeważa pogoda bezdeszczowa, kształtująca się pod wpływem suchych mas powietrza znad Sahary. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień (25-27 stopni Celsjusza), najchłodniejszy - styczeń (9-11 stopni Celsjusza). W głębi kraju i w góach średnie amplitudy termiczne wzrastają, osiągając nawet 20 stopni Celsjusza. Zimą w okolicach Kafsy zdarzają się opady śniegu i krótkotrwałe mrozy.


  Flora i fauna

  Północna część kraju charakteryzuje się występowaniem podzwrotnikowych formacji roślinnych - wiecznie zielonych drzew i krzewów. W górach spotyka się endemiczne tuje numidzkie. Na obszarach stepowych i półpustynnych dominuje roślinność trawiasto-krzewowa. W strefie przejściowej między stepem a pustynią rośnie tamaryszek, a na obszarach saharyjskich - kolczaste krzewy i porosty. Świat zwierzęcy jest znacznie zdegradowany. W lasach, na północy, występują nieliczne pantery, a także dziki, górskie kozice oraz jelenie. Gatunki częściowo wytępione, objęte ochroną i powoli odtwarzane to gazela i lis północnoafrykański. Dość bogato reprezentowane są ptaki - obok pospolitych przepiórek, drozdów, bekasów, turkawek i kuropatw w Tunezji żyją gatunki charakterystyczne dla Afryki Północnej: skowronek saharyjski, orzeł, sęp i sokół.


  Gospodarka

  Produkcja rolna w znacznej mierze zależy od warunków atmosferycznych. Rozwój systemu nawodnień oraz intensyfikacja sadownictwa i hodowli mają na celu uniezależnienie rolnictwa od pogody. 42% ziem ornych Tunezji zajmują uprawy pszenicy i jęczmienia na północy kraju. Podstawą eksportu rolnego są oliwki i uzyskana z nich oliwa. Ważną rolę odgrywa też uprawa roślin cytrusowych oraz palm daktylowych. Tradycyjnie najważniejszym surowcem eksportowym jest ropa naftowa (do niedawna ok. 25% wartości eksportu, obecnie nieco mniej). Drugi ważny surowiec energetyczny to gaz ziemny. Ze względu na bazę surowcową najlepsze warunki rozwoju mają takie gałęzie, jak przemysł chemiczny, spożywczy, lekki i materiałów budowlanych. Mimo dążenia do nowoczesności nadal dominują małe, rodzinne przedsiębiorstwa typu manufaktura. Ważną rolę spełnia rzemiosło, będąc częścią rozwijającej się infrastruktury turystycznej.  Zostań sponsorem
  Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
  Jest nas już 1281 | online: 0