Państwa Afryki
państwa Afryki, flaga Tanzanii państwa Afryki, mapa Tanzanii

TANZANIA


Tanzania - państwo we wschodniej Afryce, graniczy od północy z Ugandą i Kenią, od południa z Mozambikiem, Malawi i Zambią, od zachodu z Demokratyczną Republiką Konga, Burundi i Rwandą, od wschodu ograniczone Oceanem Indyjskim.


Podstawowe informacje

Powierzchnia - 945 087 km2
Ludność - 39 384 223
Gęstość zaludnienia - 42 osób/km2
Język urzędowy - suahili
Stolica - Dodoma
Jednostka monetarna - szyling tanzański


Ustrój polityczny

Konstytucja z 1977 została zmodyfikowana w 1994. Tanzania jest republiką, członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów, z prezydentem jako głową państwa wybieranym na maksimum dwie 5-letnie kadencje w powszechnych wyborach. Prezydent mianuje 2 wiceprezydentów spośród członków Zgromadzenia Narodowego. Pierwszy prezydent musi być przedstawicielem Zanzibaru, natomiast drugi pełni funkcję premiera. Prezydent mianuje członków gabinetu i przewodzi mu. Jednoizbowe Zgromadzenie Narodowe liczy 243 członków: 168 wybieranych w wyborach powszechnych, 25 regionalnych komisarzy, 15 członków nominowanych przez prezydenta i 35 wybieranych niebezpośrednio w celu reprezentowania określonych sektorów.


Historia

 • XVI-XVII w. - Zanzibar pod portugalską kontrolą
 • 1890-1963 - Zanzibar pod protektoratem brytyjskim
 • 1920-1946 - Tanganika administrowana jako brytyjski mandat Ligi Narodów
 • 1946-1962 - Tanganika terytorium powierniczym ONZ
 • 1961 - Uzyskanie przez Tanganikę niepodległości w ramach brytyjskiej Wspólnoty Narodów, premierem został Julius Nyerere
 • 1962 - Ustanowienie Tanganiki republiką z Nyerere jako prezydentem
 • 1964 - Połączenie Tanganiki i Zanzibaru w Zjednoczoną Republikę Tanzanii z Nyerere jako prezydentem
 • 1967 - Sformowanie Wspólnoty Wschodniej Afryki (EAC), deklaracja z Arushy
 • 1977 - Ogłoszenie Partii Rewolucyjnej jedyną legalną partią. Rozwiązanie EAC
 • 1978 - Odparcie sił ugandyjskich po przekroczeniu przez nie granicy Tanzanii
 • 1979 - Wysłanie do Ugandy tanzańskich oddziałów jako pomoc w obaleniu prezydenta Idi Amina
 • 1985 - Rezygnacja prez Nyerere z funkcji prezydenta. Jego następcą zostaje Ali Hassan Mwinyi
 • 1990 - Objęcie przez prezydenta Mwinyi przywództwa w Partii Rewolucyjnej
 • 1992 - Przywrócenie systemu wielopartyjnego
 • 1995 - Pierwsze wolne wybory parlamentarne i prezydenckie; nowym prezydentem zostaje Benjamin Mkapa
 • 2000 - Reelekcja Mkapy
 • 2004 - Podpisanie w Arushy protokołu o wspólnym rynku w Afryce
 • 2005 - Nowym prezydentem zostaje Jakaya Kikwete

 • Warunki naturalne

  Większą część kraju zajmuje Wyżyna Wschodnioafrykańśka, rozcięta systemem Wielkich Rowów Afrykańskich, wznosząca się 900-1500 m n.p.m. Rzeźbę urozmaicają pasma niskich gór i pojedyncze masywy wulkaniczne z najwyższym szczytem Afryki - Kibo (5895 m n.p.m.) w masywie Kilimandżaro. Pas nizin ciągnie się jedynie wzdłuż wybrzeża.


  Klimat

  Tanzania znajduje się w strefie klimatu równikowego monsunowego, suchego na płaskowyżu, wilgotnego na wybrzeżu, wyspach i wyższych partiach górskich. Głównym czynnikiem warunkującym temperaturę i roczne sumy opadów jest wysokośc n.p.m. Na wyżynach temperatura spada czasami nawet poniżej 10 stopni Celsjusza, na wybrzeżu oscyluje wokół 28 stopni Celsjusza w lutym i 24 stopni Celsjusza w lipcu. Najzimniejsze miesiące to czerweic i lipiec. Opady są zróżnicowane. Na południu i zachodzie jest jedna pora deszczowa (od listoapda do kwietnia), a na północy i wybrzeżu - dwie (od marca do maja i od września do listopada). Największe opady występują na północnym zachodzie i na wschodnich zboczach gór (1500-2000 mm rocznie) oraz na wybrzeżu (900-1600 mm rocznie), a ich ilość maleje w głąb lądu (do 500-600 mm rocznie).


  Flora i fauna

  Znaczną część Tanzanii porasta sawanna, głównie trawiasta, oraz wiecznie zielone lasy, a wzdłuż wybrzeża namorzyny. Roślinność zmienia się wraz z wysokością. Na zboczach Kilimandżaro czy Meru występują lasy zrzucające liście w porze suchej, które przechodzą w wiecznie zielone, a te w subalpejskie zarośla, powyżej których rośnie oryginalna roślinność afroalpejska i rociąga się granica wiecznych śniegów. Bogaty świat zwierząt reprezentują m.in.: słoń, nosorożec zwyczajny, lew, liczne gatunki antylop, bawół, gepard, szympans, zebra.


  Gospodarka

  Tanzania należy do najbiedniejszych państw świata. Jej gospodarka opiera się na rolnictwie, które przynosi niemal połowę PKB, zapewnia 85% wpływów z eksportu i pracę dla 80% ludności. Grunty orne, na których uprawia się m.in. maniok, bataty, sorgo, kukurydzę, orzeszki ziemne, tytoń, bananowce, bawełnę, trzcinę cukrową, herbatę, agawę sizalską, goździkowiec, stanowią zaledwie 5% powierzchni kraju. Na naturalnych pastwiskach, zajmujących 40% obszaru Tanzanii, rozwija się hodowla bydła, owiec i kóz, w niektórych rejonach znacznie ograniczona występowaniem muchy tse-tse. Duże znaczenie dla gospodarki ma leśnictwo i rybołówstwo. Eksploatuje się złoża diamentów, rubinów, szafirów, złota, gazu ziemnego, fosforytów, rud żelaza, cyny i węgla kamiennego. Przemysł nie jest zbyt dobrze rozwinięty. Ogranicza się do niewielkich ośrodków, w których dominują zakłady włókiennicze, spożywcze, maszynowe, chemiczne i skórzane.  Zostań sponsorem
  Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
  Jest nas już 1281 | online: 0